API Delevan SP1210R-122K
SP1210R-122K picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-122K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 1.14A 160 MOHM
Datasheet Download
SP1210R-122K.pdf
Availability of SP1210R-122K
QUANTITY
SP1210R-122K Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-122K
Internal Part NumberEIS-SP1210R-122K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMolded Shielded Surface Mount Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating1.14A
Current - Saturation1.18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-122K
Related LinksSP1210, SP1210R-122K Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-122K Details Description
Related parts for SP1210R-122K
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
HDR RA DR.100 TP datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23R datasheet.pdf
HEATSINK 41X45X15MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 190MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 18GHZ datasheet.pdf