API Delevan SP1210R-124K
SP1210R-124K picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-124K
Brief Description
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM
Datasheet Download
SP1210R-124K.pdf
Availability of SP1210R-124K
QUANTITY
SP1210R-124K Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-124K
Internal Part NumberEIS-SP1210R-124K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMolded Shielded Surface Mount Power Inductors
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating147mA
Current - Saturation118mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-124K
Related LinksSP1210, SP1210R-124K Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-124K Details Description
Related parts for SP1210R-124K
SENSOR OPTO REFL 5MM SOLDER MOD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IND PB ILLUM SQ BLK 5V CLR/RED datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 14 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3-6" BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf