API Delevan SP1210R-471G
SP1210R-471G picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-471G
Brief Description
FIXED IND 470NH 1.44A 100 MOHM
Datasheet Download
SP1210R-471G.pdf
Availability of SP1210R-471G
QUANTITY
SP1210R-471G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-471G
Internal Part NumberEIS-SP1210R-471G
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
Material - CoreFerrite
Inductance470nH
Tolerance±2%
Current Rating1.44A
Current - Saturation1.87A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-471G
Related LinksSP1210, SP1210R-471G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-471G Details Description
Related parts for SP1210R-471G
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PWR JACK 0.8X3.35MM SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 11.02"X1.02" datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
4700UF 50V 25X50MM 105C 5000H datasheet.pdf