Littelfuse SP1255PUTG
SP1255PUTG picture photo
Mfg. Part Number
SP1255PUTG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 4VWM 8.5VC DFN6
Datasheet Download
SP1255PUTG.pdf
Availability of SP1255PUTG
QUANTITY
SP1255PUTG Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1255PUTG
Internal Part NumberEIS-SP1255PUTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTVS Diode Array 12 kV μUSB SP1255 Series
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSP1255P, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSteering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels3
Voltage - Reverse Standoff (Typ)4V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)4.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp8.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionYes
ApplicationsUSB OTG
Capacitance @ Frequency0.5pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-UDFN (1.8x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1255PUTG
Related LinksSP125, SP1255PUTG Datasheet, Littelfuse Distributor
SP1255PUTG Details Description
Related parts for SP1255PUTG
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.301 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 320MW SOD323 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=150M datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 125MA 2.38 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf