Volgen/Division of Kaga Electronics USA SP15U-24S
SP15U-24S picture photo
Mfg. Part Number
SP15U-24S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Datasheet Download
SP15U-24S.pdf
Availability of SP15U-24S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SP15U-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP15U-24S
Internal Part NumberEIS-SP15U-24S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSP15U
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.21" L x 2.95" W x 1.30" H (107.0mm x 75.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cUL, TUV, UL
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP15U-24S
Related LinksSP15, SP15U-24S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SP15U-24S Details Description
Related parts for SP15U-24S
CONN PLUG 20POS FMALE SOLDER GLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf