API Delevan SP1812-183H
SP1812-183H picture photo
Mfg. Part Number
SP1812-183H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 613MA 680 MOHM
Datasheet Download
SP1812-183H.pdf
Availability of SP1812-183H
QUANTITY
SP1812-183H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812-183H
Internal Part NumberEIS-SP1812-183H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±3%
Current Rating613mA
Current - Saturation486mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812-183H
Related LinksSP181, SP1812-183H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812-183H Details Description
Related parts for SP1812-183H
CONN JUMPER TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
COMPETITION RING FOR SUMOBOT datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1000W NI1230 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf