API Delevan SP1812-222G
SP1812-222G picture photo
Mfg. Part Number
SP1812-222G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.17A 150 MOHM
Datasheet Download
SP1812-222G.pdf
Availability of SP1812-222G
QUANTITY
SP1812-222G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812-222G
Internal Part NumberEIS-SP1812-222G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±2%
Current Rating1.17A
Current - Saturation1.39A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812-222G
Related LinksSP181, SP1812-222G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812-222G Details Description
Related parts for SP1812-222G
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 36HSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 DUAL WALL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS TIN datasheet.pdf