API Delevan SP1812-273J
SP1812-273J picture photo
Mfg. Part Number
SP1812-273J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 430MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
SP1812-273J.pdf
Availability of SP1812-273J
QUANTITY
SP1812-273J Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812-273J
Internal Part NumberEIS-SP1812-273J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating430mA
Current - Saturation400mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812-273J
Related LinksSP181, SP1812-273J Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812-273J Details Description
Related parts for SP1812-273J
CAP CER 8200PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 44 I/O 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM TH datasheet.pdf