API Delevan SP1812-392G
SP1812-392G picture photo
Mfg. Part Number
SP1812-392G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 1A 200 MOHM SMD
Datasheet Download
SP1812-392G.pdf
Availability of SP1812-392G
QUANTITY
SP1812-392G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812-392G
Internal Part NumberEIS-SP1812-392G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±2%
Current Rating1A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812-392G
Related LinksSP181, SP1812-392G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812-392G Details Description
Related parts for SP1812-392G
IC RTC PHANTOM PAR 32-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS TIN datasheet.pdf
PIN SOCKET .055" HOLE PKG/1000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
12POS SIL HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf