API Delevan SP1812-563H
SP1812-563H picture photo
Mfg. Part Number
SP1812-563H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 323MA 1.9 OHM SMD
Datasheet Download
SP1812-563H.pdf
Availability of SP1812-563H
QUANTITY
SP1812-563H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1812-563H
Internal Part NumberEIS-SP1812-563H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±3%
Current Rating323mA
Current - Saturation275mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1812-563H
Related LinksSP181, SP1812-563H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1812-563H Details Description
Related parts for SP1812-563H
BAG ESD SHIELD 3"X5" METAL-IN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
HDR 26POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf