Panasonic Electric Works SP2-P-DC12V
SP2-P-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
SP2-P-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Datasheet Download
SP2-P-DC12V.pdf
Availability of SP2-P-DC12V
QUANTITY
SP2-P-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of SP2-P-DC12V
Internal Part NumberEIS-SP2-P-DC12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSP
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power300 mW
Coil Resistance480 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP2-P-DC12V
Related LinksSP2-P, SP2-P-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
SP2-P-DC12V Details Description
Related parts for SP2-P-DC12V
LED MATRIX 5X7 2.1" 565NM GRN CA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V/ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .050 STRDL MNT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 100A 24V datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf