Panasonic Electric Works SP2-PL2-DC12V
SP2-PL2-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
SP2-PL2-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Datasheet Download
SP2-PL2-DC12V.pdf
Availability of SP2-PL2-DC12V
QUANTITY
SP2-PL2-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of SP2-PL2-DC12V
Internal Part NumberEIS-SP2-PL2-DC12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSP
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current25mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time30ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power300 mW
Coil Resistance480 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP2-PL2-DC12V
Related LinksSP2-PL, SP2-PL2-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
SP2-PL2-DC12V Details Description
Related parts for SP2-PL2-DC12V
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CONV/TX PREC VOLT-CURR 10-SON datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 16MLF datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf