Apem Inc. SP35W010000
SP35W010000 picture photo
Mfg. Part Number
SP35W010000
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Datasheet Download
SP35W010000.pdf
Availability of SP35W010000
QUANTITY
SP35W010000 Order Process
Ship out your order
Specifications of SP35W010000
Internal Part NumberEIS-SP35W010000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesSP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP35W010000
Related LinksSP35W, SP35W010000 Datasheet, Apem Inc. Distributor
SP35W010000 Details Description
Related parts for SP35W010000
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
SW KEYLOCK 16MM KEYCODE 007 250V datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 1.12A 125V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
3/16 INCH HST BLACK (300/4.1 INC datasheet.pdf
23 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf