Volgen/Division of Kaga Electronics USA SP50U-03S
SP50U-03S picture photo
Mfg. Part Number
SP50U-03S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W
Datasheet Download
SP50U-03S.pdf
Availability of SP50U-03S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SP50U-03S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP50U-03S
Internal Part NumberEIS-SP50U-03S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSP50U
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.46" L x 3.66" W x 1.30" H (164.0mm x 93.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, CSA, cUL, UL
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP50U-03S
Related LinksSP50, SP50U-03S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SP50U-03S Details Description
Related parts for SP50U-03S
CAP ALUM 22UF 20% 350V SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
JUMPER 12MM 3 CIRCUIT datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 180MA 4.32 OHM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf