Rohm Semiconductor SP8M7FU6TB
SP8M7FU6TB picture photo
Mfg. Part Number
SP8M7FU6TB
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 30V 5A/7A 8SOIC
Datasheet Download
SP8M7FU6TB.pdf
Availability of SP8M7FU6TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SP8M7FU6TB Order Process
Ship out your order
Specifications of SP8M7FU6TB
Internal Part NumberEIS-SP8M7FU6TB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A, 7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs51 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs5.5nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds230pF @ 10V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP8M7FU6TB
Related LinksSP8M7, SP8M7FU6TB Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SP8M7FU6TB Details Description
Related parts for SP8M7FU6TB
IC TXRX RS232 250KBPS 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CBL 25POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-BB-175-E1) datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
22+22 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf