Infineon Technologies SPA15N65C3
SPA15N65C3 picture photo
Mfg. Part Number
SPA15N65C3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3
Datasheet Download
SPA15N65C3.pdf
Availability of SPA15N65C3
QUANTITY
SPA15N65C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPA15N65C3
Internal Part NumberEIS-SPA15N65C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
PCN Assembly/OriginFab/Test Site Transfer 28/May/2015
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs280 mOhm @ 9.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 675µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1600pF @ 25V
Power - Max34W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackagePG-TO220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPA15N65C3
Related LinksSPA15, SPA15N65C3 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPA15N65C3 Details Description
Related parts for SPA15N65C3
CAP CER 330PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf