Cornell Dubilier Electronics SPA221M0EB
SPA221M0EB picture photo
Mfg. Part Number
SPA221M0EB
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
SPA221M0EB.pdf
Availability of SPA221M0EB
QUANTITY
SPA221M0EB Order Process
Ship out your order
Specifications of SPA221M0EB
Internal Part NumberEIS-SPA221M0EB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSPA
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPA221M0EB
Related LinksSPA22, SPA221M0EB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SPA221M0EB Details Description
Related parts for SPA221M0EB
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS 4ROW GOLD T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512B FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
150UF 385V 25X50MM 105C 10000H datasheet.pdf