Infineon Technologies SPB100N03S2-03 G
SPB100N03S2-03 G picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N03S2-03 G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N03S2-03 G.pdf
Availability of SPB100N03S2-03 G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB100N03S2-03 G Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N03S2-03 G
Internal Part NumberEIS-SPB100N03S2-03 G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7020pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N03S2-03 G
Related LinksSPB100N0, SPB100N03S2-03 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N03S2-03 G Details Description
Related parts for SPB100N03S2-03 G
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO15 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 70MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
5 WAY MALE VERT CONNECTOR datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf