Infineon Technologies SPB100N03S2-03 G
SPB100N03S2-03 G picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N03S2-03 G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N03S2-03 G.pdf
Availability of SPB100N03S2-03 G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB100N03S2-03 G Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N03S2-03 G
Internal Part NumberEIS-SPB100N03S2-03 G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7020pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N03S2-03 G
Related LinksSPB100N0, SPB100N03S2-03 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N03S2-03 G Details Description
Related parts for SPB100N03S2-03 G
CAP FILM 0.36UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SGE88-2-0200-500C datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf