Infineon Technologies SPB100N03S203T
SPB100N03S203T picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N03S203T
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N03S203T.pdf
Availability of SPB100N03S203T
QUANTITY
SPB100N03S203T Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N03S203T
Internal Part NumberEIS-SPB100N03S203T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7020pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N03S203T
Related LinksSPB100N, SPB100N03S203T Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N03S203T Details Description
Related parts for SPB100N03S203T
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC XLATOR 16CH BUFF LL 40-TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf