Infineon Technologies SPB100N03S2L-03
SPB100N03S2L-03 picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N03S2L-03
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N03S2L-03.pdf
Availability of SPB100N03S2L-03
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB100N03S2L-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N03S2L-03
Internal Part NumberEIS-SPB100N03S2L-03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs220nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8180pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N03S2L-03
Related LinksSPB100N, SPB100N03S2L-03 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N03S2L-03 Details Description
Related parts for SPB100N03S2L-03
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
STD-TIMER GEH 8P datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
DCL11(D E) datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.051UF RADIAL datasheet.pdf