Infineon Technologies SPB73N03S2L-08 G
SPB73N03S2L-08 G picture photo
Mfg. Part Number
SPB73N03S2L-08 G
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 73A D2PAK
Datasheet Download
SPB73N03S2L-08 G.pdf
Availability of SPB73N03S2L-08 G
QUANTITY
SPB73N03S2L-08 G Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB73N03S2L-08 G
Internal Part NumberEIS-SPB73N03S2L-08 G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C73A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.1 mOhm @ 36A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 55µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs46.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1710pF @ 25V
Power - Max107W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB73N03S2L-08 G
Related LinksSPB73N03, SPB73N03S2L-08 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB73N03S2L-08 G Details Description
Related parts for SPB73N03S2L-08 G
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 63 I/O 81CBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR AS3933 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CABLE 21POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf