Infineon Technologies SPB80N03S2L-06
SPB80N03S2L-06 picture photo
Mfg. Part Number
SPB80N03S2L-06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK
Datasheet Download
SPB80N03S2L-06.pdf
Availability of SPB80N03S2L-06
QUANTITY
SPB80N03S2L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB80N03S2L-06
Internal Part NumberEIS-SPB80N03S2L-06
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.9 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 80µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs68nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2530pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB80N03S2L-06
Related LinksSPB80N0, SPB80N03S2L-06 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB80N03S2L-06 Details Description
Related parts for SPB80N03S2L-06
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.3A TO92 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
13+13 WAY MALE CRIMP L/BORE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR RA datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 144P PL2 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf