NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SPC5200CVR400R2
SPC5200CVR400R2 picture photo
Mfg. Part Number
SPC5200CVR400R2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA
Datasheet Download
SPC5200CVR400R2.pdf
Availability of SPC5200CVR400R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPC5200CVR400R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPC5200CVR400R2
Internal Part NumberEIS-SPC5200CVR400R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 30/Mar/2015
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesMPC52xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPowerPC e300
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed400MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR, SDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.1 (2)
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case272-BBGA
Supplier Device Package272-PBGA (27x27)
Additional InterfacesAC97, CAN, J1850, I²C, I²S, IrDA, PCI, PSC, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPC5200CVR400R2
SPC5200CVR400R2 Details Description
Related parts for SPC5200CVR400R2
CAP CER 3.9PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 3X170.18MM SQ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 3.96MM datasheet.pdf
IC SRAM 1MB 10NS 44TSOP datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 125MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf