Infineon Technologies SPD03N50C3ATMA1
SPD03N50C3ATMA1 picture photo
Mfg. Part Number
SPD03N50C3ATMA1
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 3.2A DPAK
Datasheet Download
SPD03N50C3ATMA1.pdf
Availability of SPD03N50C3ATMA1
QUANTITY
SPD03N50C3ATMA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD03N50C3ATMA1
Internal Part NumberEIS-SPD03N50C3ATMA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 135µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds350pF @ 25V
Power - Max38W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackagePG-TO252-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD03N50C3ATMA1
Related LinksSPD03N5, SPD03N50C3ATMA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPD03N50C3ATMA1 Details Description
Related parts for SPD03N50C3ATMA1
RES 11.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 109 MOHM TH datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf