API Delevan SPD42R-473M
SPD42R-473M picture photo
Mfg. Part Number
SPD42R-473M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 280MA 320 MOHM
Datasheet Download
SPD42R-473M.pdf
Availability of SPD42R-473M
QUANTITY
SPD42R-473M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD42R-473M
Internal Part NumberEIS-SPD42R-473M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD42R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating280mA
Current - Saturation280mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD42R-473M
Related LinksSPD42, SPD42R-473M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD42R-473M Details Description
Related parts for SPD42R-473M
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V/7V TO92-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 18SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf