API Delevan SPD42R-563M
SPD42R-563M picture photo
Mfg. Part Number
SPD42R-563M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 250MA 365 MOHM
Datasheet Download
SPD42R-563M.pdf
Availability of SPD42R-563M
QUANTITY
SPD42R-563M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD42R-563M
Internal Part NumberEIS-SPD42R-563M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD42R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating250mA
Current - Saturation250mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)365 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD42R-563M
Related LinksSPD42, SPD42R-563M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD42R-563M Details Description
Related parts for SPD42R-563M
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 384MB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN MATRIX NUM W/LEDG datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 72MA 73.8 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf