API Delevan SPD42R-682M
SPD42R-682M picture photo
Mfg. Part Number
SPD42R-682M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 730MA 60 MOHM
Datasheet Download
SPD42R-682M.pdf
Availability of SPD42R-682M
QUANTITY
SPD42R-682M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD42R-682M
Internal Part NumberEIS-SPD42R-682M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD42R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating730mA
Current - Saturation730mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD42R-682M
Related LinksSPD42, SPD42R-682M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD42R-682M Details Description
Related parts for SPD42R-682M
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS TERM BLOCK datasheet.pdf
8-CHANNEL 14BIT 125MSPS datasheet.pdf
834912 TERM STOP PIN datasheet.pdf
MKP 4.7UF 5% 1250VDC DRAWING T6 datasheet.pdf