Infineon Technologies SPD50P03L G
SPD50P03L G picture photo
Mfg. Part Number
SPD50P03L G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 50A TO-252
Datasheet Download
SPD50P03L G.pdf
Availability of SPD50P03L G
QUANTITY
SPD50P03L G Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD50P03L G
Internal Part NumberEIS-SPD50P03L G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCover Tape Width Update 17/Jun/2015
Cover Tape Width Cancellation 14/Jul/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs126nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6880pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device PackagePG-TO252-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD50P03L G
Related LinksSPD50, SPD50P03L G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPD50P03L G Details Description
Related parts for SPD50P03L G
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL MOTOR CTRL W/XMEGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf