API Delevan SPD62-124M
SPD62-124M picture photo
Mfg. Part Number
SPD62-124M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 390MA 1.7 OHM
Datasheet Download
SPD62-124M.pdf
Availability of SPD62-124M
QUANTITY
SPD62-124M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD62-124M
Internal Part NumberEIS-SPD62-124M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD62
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±20%
Current Rating390mA
Current - Saturation390mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD62-124M
Related LinksSPD62, SPD62-124M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD62-124M Details Description
Related parts for SPD62-124M
CONN HDR 5POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL DPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 81000UF 40V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 147MA 9.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 203 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf