API Delevan SPD62R-183M
SPD62R-183M picture photo
Mfg. Part Number
SPD62R-183M
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.1A 350 MOHM SMD
Datasheet Download
SPD62R-183M.pdf
Availability of SPD62R-183M
QUANTITY
SPD62R-183M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD62R-183M
Internal Part NumberEIS-SPD62R-183M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD62R
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD62R-183M
Related LinksSPD62, SPD62R-183M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD62R-183M Details Description
Related parts for SPD62R-183M
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 390MA 1.45 OHM datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 3/16" X 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
38.1MM X 16.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf