API Delevan SPD62R-563M
SPD62R-563M picture photo
Mfg. Part Number
SPD62R-563M
Brief Description
FIXED IND 56UH 680MA 850 MOHM
Datasheet Download
SPD62R-563M.pdf
Availability of SPD62R-563M
QUANTITY
SPD62R-563M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD62R-563M
Internal Part NumberEIS-SPD62R-563M
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD62R
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating680mA
Current - Saturation680mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)850 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD62R-563M
Related LinksSPD62, SPD62R-563M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD62R-563M Details Description
Related parts for SPD62R-563M
SWTCH TOP ROLLR PLUNGR SLO ACT datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
17BIT ABSO ENCODER FOR BIG MOTOR datasheet.pdf
DL PNT FLOATSWITCH 177MM TOTAL L datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 9UBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf