Littelfuse SPFJ125.XXL
SPFJ125.XXL picture photo
Mfg. Part Number
SPFJ125.XXL
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
125A 1000VDC PV FUSE SPECIAL
Datasheet Download
SPFJ125.XXL.pdf
Availability of SPFJ125.XXL
QUANTITY
SPFJ125.XXL Order Process
Ship out your order
Specifications of SPFJ125.XXL
Internal Part NumberEIS-SPFJ125.XXL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSPFJ
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Voltage - Rated1000VDC (1kV)
Current125A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.500" Dia x 3.012" L (38.10mm x 76.50mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t6863
DC Cold Resistance0.964 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPFJ125.XXL
Related LinksSPFJ1, SPFJ125.XXL Datasheet, Littelfuse Distributor
SPFJ125.XXL Details Description
Related parts for SPFJ125.XXL
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 3A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SPLITTER Y MALE-2 FEMALE 2POS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RCPT SELF CLOSING CAP USB-A 1.0M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS datasheet.pdf