Littelfuse SPFJ400.X
SPFJ400.X picture photo
Mfg. Part Number
SPFJ400.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 1000VDC CLSS J SOLAR 400A
Datasheet Download
SPFJ400.X.pdf
Availability of SPFJ400.X
QUANTITY
SPFJ400.X Order Process
Ship out your order
Specifications of SPFJ400.X
Internal Part NumberEIS-SPFJ400.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPFJ Series Solar 1000 VDC Class J Fuse
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-GARD®
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 1000VDC (1kV)
Current400A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.000" Dia x 7.126" L (50.80mm x 181.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t198654
DC Cold Resistance0.24 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPFJ400.X
Related LinksSPFJ, SPFJ400.X Datasheet, Littelfuse Distributor
SPFJ400.X Details Description
Related parts for SPFJ400.X
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW UMD2 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .25" T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 280A DUAL datasheet.pdf