Littelfuse SPFRHD4001ST
SPFRHD4001ST picture photo
Mfg. Part Number
SPFRHD4001ST
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 1000V 400A CHASS
Datasheet Download
SPFRHD4001ST.pdf
Availability of SPFRHD4001ST
QUANTITY
SPFRHD4001ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SPFRHD4001ST
Internal Part NumberEIS-SPFRHD4001ST
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesSPFR
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsSPFR
Fuse Size2.595" Dia x 11.764" L (65.9mm x 298.81mm)
Number of Circuits1
Voltage1000V
Current Rating400A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPFRHD4001ST
Related LinksSPFRHD, SPFRHD4001ST Datasheet, Littelfuse Distributor
SPFRHD4001ST Details Description
Related parts for SPFRHD4001ST
HEX STANDOFF 2-56 ALUMINUM 3/16" datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 120MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf