Littelfuse SPHV24-01KTG-C
SPHV24-01KTG-C picture photo
Mfg. Part Number
SPHV24-01KTG-C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 50VC SOD882
Datasheet Download
SPHV24-01KTG-C.pdf
Availability of SPHV24-01KTG-C
QUANTITY
SPHV24-01KTG-C Order Process
Ship out your order
Specifications of SPHV24-01KTG-C
Internal Part NumberEIS-SPHV24-01KTG-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SPHV-C, SPA®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp50V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency17pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPHV24-01KTG-C
Related LinksSPHV24-, SPHV24-01KTG-C Datasheet, Littelfuse Distributor
SPHV24-01KTG-C Details Description
Related parts for SPHV24-01KTG-C
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
INVERTER 200V 3-PH 1.1KW IP20 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 18 INCH datasheet.pdf