Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPJ-4K200
SPJ-4K200 picture photo
Mfg. Part Number
SPJ-4K200
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 200A 1000V STUD
Datasheet Download
SPJ-4K200.pdf
Availability of SPJ-4K200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPJ-4K200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPJ-4K200
Internal Part NumberEIS-SPJ-4K200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPJ
Fuse Type-
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current200A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPJ-4K200
Related LinksSPJ-, SPJ-4K200 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPJ-4K200 Details Description
Related parts for SPJ-4K200
TERMINAL BLOCK 5MM 5POS PCB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 400mA Backlight 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 566MA 624 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB FP datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf