Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPJ-5K225
SPJ-5K225 picture photo
Mfg. Part Number
SPJ-5K225
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 225A 1000V STUD
Datasheet Download
SPJ-5K225.pdf
Availability of SPJ-5K225
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPJ-5K225 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPJ-5K225
Internal Part NumberEIS-SPJ-5K225
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPJ
Fuse Type-
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current225A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPJ-5K225
Related LinksSPJ-, SPJ-5K225 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPJ-5K225 Details Description
Related parts for SPJ-5K225
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CARD RACK 5.25X10.25X9 SNAP-IN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf