Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPJ-6M550
SPJ-6M550 picture photo
Mfg. Part Number
SPJ-6M550
Brief Description
FUSE MOD 550A 1000V STUD
Datasheet Download
SPJ-6M550.pdf
Availability of SPJ-6M550
QUANTITY
SPJ-6M550 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPJ-6M550
Internal Part NumberEIS-SPJ-6M550
Fuse Type-
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current550A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPJ-6M550
Related LinksSPJ-, SPJ-6M550 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPJ-6M550 Details Description
Related parts for SPJ-6M550
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FUSE 710A 690V BRITISH datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 13.59MM datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
HDM SMPO080F140O LM datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf