Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPJ-6M550
SPJ-6M550 picture photo
Mfg. Part Number
SPJ-6M550
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 550A 1000V STUD
Datasheet Download
SPJ-6M550.pdf
Availability of SPJ-6M550
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPJ-6M550 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPJ-6M550
Internal Part NumberEIS-SPJ-6M550
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPJ
Fuse Type-
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current550A
Package / CaseRadial Bend Cylinder
Size / Dimension0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPJ-6M550
Related LinksSPJ-, SPJ-6M550 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPJ-6M550 Details Description
Related parts for SPJ-6M550
CONN FIXED HARAX PUR 10M 4POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FORK CABLE LUG RED 0.5-1.5MM M3 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO HBT GAAS 24-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 50MA 21 OHM SMD datasheet.pdf