| Internal Part Number | EIS-SPK10-0.006-00-05 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Sil-Pad Metric Configurations | |
| MSDS Material Safety Datasheet | Sil-Pad K10 MSDS | |
| RoHS Information | Sil-Pad K-10 Material Report | |
| Featured Product | Sil-Pad® K-10 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Sil-Pad® K-10 | |
| Usage | TO-3, TO-66 | |
| Shape | Rhombus | |
| Outline | 41.91mm x 28.95mm | |
| Thickness | 0.0060" (0.152mm) | |
| Material | Silicone Rubber | |
| Adhesive | - | |
| Backing, Carrier | Polyimide | |
| Color | Beige | |
| Thermal Resistivity | 0.41°C/W | |
| Thermal Conductivity | 1.3 W/m-K | |