Murata Electronics North America SPM25-033-D48P-C
SPM25-033-D48P-C picture photo
Mfg. Part Number
SPM25-033-D48P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 25W
Datasheet Download
SPM25-033-D48P-C.pdf
Availability of SPM25-033-D48P-C
QUANTITY
SPM25-033-D48P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM25-033-D48P-C
Internal Part NumberEIS-SPM25-033-D48P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSPM25
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.575A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM25-033-D48P-C
Related LinksSPM25-03, SPM25-033-D48P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
SPM25-033-D48P-C Details Description
Related parts for SPM25-033-D48P-C
RES SMD 7.5K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 2500RES 1M datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
350 TB SPR PLU WF 2/ROWS datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf