TDK Corporation SPM3020T-3R3M
SPM3020T-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
SPM3020T-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 127.4 MOHM
Datasheet Download
SPM3020T-3R3M.pdf
Availability of SPM3020T-3R3M
QUANTITY
SPM3020T-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM3020T-3R3M
Internal Part NumberEIS-SPM3020T-3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)127.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM3020T-3R3M
Related LinksSPM302, SPM3020T-3R3M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM3020T-3R3M Details Description
Related parts for SPM3020T-3R3M
TIE HOLD FLAT WIT 18, 30 .312" datasheet.pdf
RELAY OPTO MULTIFUNC 120MA 8FLPK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 170V 210A TO-264 datasheet.pdf
IC INVERTER SSOT25 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' OPEN END datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FPBG datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 100 MM datasheet.pdf