TDK Corporation SPM4015T-4R7M-CA
SPM4015T-4R7M-CA picture photo
Mfg. Part Number
SPM4015T-4R7M-CA
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.8A 206.5 MOHM
Datasheet Download
SPM4015T-4R7M-CA.pdf
Availability of SPM4015T-4R7M-CA
QUANTITY
SPM4015T-4R7M-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM4015T-4R7M-CA
Internal Part NumberEIS-SPM4015T-4R7M-CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM4015-CA
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)206.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM4015T-4R7M-CA
Related LinksSPM4015T, SPM4015T-4R7M-CA Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM4015T-4R7M-CA Details Description
Related parts for SPM4015T-4R7M-CA
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 50' datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 12A DO4 datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX8M STB datasheet.pdf
CONN RCPT 19P INLINE PIN SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf