TDK Corporation SPM5015T-4R7M
SPM5015T-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
SPM5015T-4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 3.1A 102.8 MOHM
Datasheet Download
SPM5015T-4R7M.pdf
Availability of SPM5015T-4R7M
QUANTITY
SPM5015T-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM5015T-4R7M
Internal Part NumberEIS-SPM5015T-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating3.1A
Current - Saturation2.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)102.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM5015T-4R7M
Related LinksSPM501, SPM5015T-4R7M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM5015T-4R7M Details Description
Related parts for SPM5015T-4R7M
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFE06T datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ADC 12BIT 8CH 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf