TDK Corporation SPM6530T-1R5M100
SPM6530T-1R5M100 picture photo
Mfg. Part Number
SPM6530T-1R5M100
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 11A 10.67 MOHM
Datasheet Download
SPM6530T-1R5M100.pdf
Availability of SPM6530T-1R5M100
QUANTITY
SPM6530T-1R5M100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM6530T-1R5M100
Internal Part NumberEIS-SPM6530T-1R5M100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM5030 and SPM6530 Series Power Inductors
SPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation11.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10.67 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM6530T-1R5M100
Related LinksSPM6530T, SPM6530T-1R5M100 Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM6530T-1R5M100 Details Description
Related parts for SPM6530T-1R5M100
RES 3.9 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 510MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 14POS PCB TIN datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 R/A 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP EXPD TAPED datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf