TDK Corporation SPM6530T-2R2M
SPM6530T-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
SPM6530T-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 8.2A 19 MOHM SMD
Datasheet Download
SPM6530T-2R2M.pdf
Availability of SPM6530T-2R2M
QUANTITY
SPM6530T-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM6530T-2R2M
Internal Part NumberEIS-SPM6530T-2R2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPM5030 and SPM6530 Series Power Inductors
SPM Series Power Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating8.2A
Current - Saturation8.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM6530T-2R2M
Related LinksSPM653, SPM6530T-2R2M Datasheet, TDK Corporation Distributor
SPM6530T-2R2M Details Description
Related parts for SPM6530T-2R2M
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 88A SOT-227B datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM DO214AA datasheet.pdf
LED RED CLEAR OVAL TH/SNAP ON datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf