Volgen/Division of Kaga Electronics USA SPN30-05S
SPN30-05S picture photo
Mfg. Part Number
SPN30-05S
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
SPN30-05S.pdf
Availability of SPN30-05S
QUANTITY
SPN30-05S Order Process
Ship out your order
Specifications of SPN30-05S
Internal Part NumberEIS-SPN30-05S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPN Series
FamilyAC DC Converters
SeriesSPN30
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.39" L x 2.95" W x 1.26" H (111.5mm x 75.0mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPN30-05S
Related LinksSPN3, SPN30-05S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SPN30-05S Details Description
Related parts for SPN30-05S
IC FPGA 822 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
BARRIER BLK MARKER STRIP 6POS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WATERPROOF 15AMP datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 100MM 12-24V datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
VINYL TUBING 1 AWG 8.81MM CLEA datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf