Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-6B600
SPP-6B600 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-6B600
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 600A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-6B600.pdf
Availability of SPP-6B600
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-6B600 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-6B600
Internal Part NumberEIS-SPP-6B600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current600A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-6B600
Related LinksSPP-, SPP-6B600 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-6B600 Details Description
Related parts for SPP-6B600
CABLE MOD COIL 8COND SILVER 5' datasheet.pdf
VARISTOR 61V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 4POS .100 SRT AU datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 6COL datasheet.pdf