Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-7M1250
SPP-7M1250 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-7M1250
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 1250A 700V STUD
Datasheet Download
SPP-7M1250.pdf
Availability of SPP-7M1250
QUANTITY
SPP-7M1250 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-7M1250
Internal Part NumberEIS-SPP-7M1250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current1.25kA
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-7M1250
Related LinksSPP-7, SPP-7M1250 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-7M1250 Details Description
Related parts for SPP-7M1250
IC ENCODER/DECODER IRDA 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 3.8A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 9POS HSG datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2812 datasheet.pdf